Verification: 2c9845680b65ea4b Verification: 2c9845680b65ea4b

Aydınlatma Sistemleri

Akıllı aydınlatma pazarında enerji tüketim maliyetini düşürmek için enerji tasarruflu aydınlatma sistemine olan talebin ağırlıklı olarak arttığı gözleniyor.

Akıllı aydınlatma uygulamasının büyümekte olması ve geleneksel lambaların LED lambaları ile değiştirilmesi, bu pazarın büyümesine daha da yardımcı olacak gibi görünüyor.

Coğrafi olarak, Avrupa akıllı aydınlatma pazarını 2014’te yönetti ve bölgenin 2020’de hakimiyetini sürdürmesi bekleniyor. Bölgenin baskınlığı, ticari, endüstriyel, açık ve konut segmenti de dahil olmak üzere farklı uygulama alanlarında akıllı aydınlatma çözümünün artan benimsenmesinden kaynaklanıyor.

Akıllı Aydınlatma; Cadde, sokak ve parkları aydınlatmada kullanılan armatürlere bağlanan LCU (Light Control Unit) cihazları armatürleri dimler, açma kapama zamanlarını tutar, gelen açma kapama komutlarını uygular,  armatürün tükettiği enerjiyi ve kalan ömrünü tutarak DCU (Data Control Unit) cihazına iletir. Her armatüre bir adet bağlanan LCU’lar, DCU’lar ile elektrik hattı üzerinden (PLC) veya kablosuz (RF) teknolojiler ile haberleşir.

 

Doğru aydınlatma;Işığın hedeflenen şekilde, minimum enerji harcayarak maksimum verimde, istenilen etkiyi yaratacak şekilde kullanılmasıdır. Açık ve kapalı alanlarda ihtiyaca ve özelliklere uygun şekilde kullanılan aydınlatma ürünleri ile rahat ve kullanışlı bir atmosfer yaratmak hedeflenir. Günümüzde bu rahatlığı yakalamak için led aydınlatma teknolojisi kullanılır.Gerekli teknik özelliklere sahip ürünlerin doğru yere takılması ile elde edilecek aydınlatma sayesinde     

 • Rahat yaşam alanları oluşturulur.
 • Gözün görme yeteneği artar.
 • İş verimi artar.
 • Göz sağlığı korunmuş olur.
 • Görme yanılgıları veya iyi görememe sonucu oluşan hata ve kazalar azalır.
 • Estetik tatmin oluşturulur, mekan daha güzel gözükür.
 • Güvenlik duygusu aşılanır, psikolojik rahatlık sağlanır.
 • Ekonomik açıdan avantajlıdır.

  Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?
Dogru aydınlatma kriterleri her mekâna göre farklılık gösterir. Açık ve kapalı alanlarda kullanılacak ışık sistemlerinin ihtiyaçlara ve dış etmenlere göre belirlenmesi gerekir. Kapalı mekanlar da ilk olarak gün ışığından mümkün olduğunca fazla yararlanmak amaç edilirken açık alanlarda hava kararması ile beraber en ideal aydınlatmayı sağlamak önemlidir. Kapalı alanlarda;

 

 • İlk olarak enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir.
 • Işık doğrudan göze gelmemelidir. Yukardan aydınlatma sağlanmalıdır.
 • Birden çok ışık kaynağında ışık geçişleri dengelenmelidir.
 • Gözle doğrudan temas eden armatürlerdeki ışık yarısaydam kaplama ile dengelenmelidir.
 • Farklı renkli ışıklandırmalarda keskinlik azaltılarak göz yorma durumu engellenmelidir.
 • Oda duvarları çok koyu renkli olmamalıdır.
 • TV izlerken düşük şiddetli ampuller kullanılmalıdır

 

 

Aydınlatmada Güvenlik
 

Güvenli yaşam alanları oluşturmak için doğru aydınlatma sistemlerine ihtiyaç vardır tamamen güvenliği sağlayan materyallerin aydınlatılması söz konusu. Özellikle kamu alanlarında güvenliği sağlamak için farklı aydınlatma yöntemleri kullanılıyor.

Acil Durum Aydınlatması: AVM ler, mağazalar, marketler, oteller, müzeler, otoparklar ve insanların yoğun olarak yer aldığı yerlerde acil durum aydınlatmalarının olması gerekiyor. Deprem ve yangın gibi doğal afet durumlarına o alanda bulunanları çıkış yollarına yönlendirecek ve bu noktalara ulaşabilmeleri için gerekli aydınlık seviyesini sağlayacak ışıklandırmalar kullanılır. Elektriğin kesildiği hallerde 0.5 lux ile 2 lux arasında aydınlatma yapılır. Ayrıca acil çıkış kapılarına da yönlendirme yapılır.

Kablolama: Yüksek ısı dayanımı ve alev geciktirme özelliklerinden dolayı kablolarda silikon izolasyon kullanılmaktadır. Silikonun yüksek ısı iletkenliği, kablonun sürekli çalışma sıcaklığının düşük düzeyde kalmasını sağlar. Ateşleme esnasında yüksek akıma maruz kalan kabloların dayanıklı olması gerekir. Dayanıklı olmayan kablolar kazalara neden olabilmektedir.

Zehirli gazlar ve polimer malzeme: Güvenlik açısından en önemli husus da yangın durumlarında meydana çıkan zehirli gazlardır. Bu durumu önlemek için ya da bir miktar engellemek için aydınlatma aygıtlarının görünen ya da görünmeyen kısımlarında polimer esaslı yanmaz malzemeler kullanmak gerekir.


Whatsapp Destek

Mehmet Keskin

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?